17 Nis 2009

İçimden geldi...

Ey Türk gençliği ! 

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
        Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
         Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

                                                                                                    Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

8 Yorum:

Sade on 17 Nisan 2009 16:16 dedi ki...

hala tümünü ezbere biliyorum, ne ezberletmiş nasıl ezberletmiş, vay be türkçe hocam :D

Belgin on 17 Nisan 2009 16:29 dedi ki...

Keske gerek kalmasaydi, ama Yazmak lazimdi:))

aysema on 17 Nisan 2009 20:54 dedi ki...

"Ey Türk Geleceğinin Evladı,
Bu koşullar da bile görevin Türk Bağımsızlık ve Cumhuriyetini korumaktır."

Yüreğinize sağlık...

özii on 18 Nisan 2009 00:59 dedi ki...

İyi ki içinden gelmiş , bende ekliyordum baktım ki yazım çok uzamış , eklemedim.
Harikasın...

Biraz on 18 Nisan 2009 08:13 dedi ki...

Sevgili arkadaslar, tesekkurler!!! gercekten!

Basak on 18 Nisan 2009 09:18 dedi ki...

hergün hatırlamalıyız artık, her gün... Tüm yönetim sistemi artık alenen onu ve bize vasiyetini unutturmak üzerine kurulmuş olsa da...

Yeşim Özdemir on 18 Nisan 2009 10:17 dedi ki...

Atamızın gençliğe hitaben yapmış olduğu bu konuşmayı ezberlemeye çalıştığımız zamanlarda, tam anlamıyla ne demek istediğini anlayamamıştım. Şimdilerde görüyorum ki aslında bütün sözlerinde çok ciddi birer öğreti saklıymış. Ve eğitim sistemimiz öylesine kof ki bazı detaylarla uğraşırken ana fikrin ne olduğunu öğretmiyorlar...

Biraz on 18 Nisan 2009 14:06 dedi ki...

>Basak
Haklisin sevgili Basak...her gun...her gun!

>Yesim
Biliyor musun? Her defasinda yani her okuyusumda aklima bu soylediklerin gelir benim de. Ezberletmislerdir ve ogretmemislerdir. Itiraf etmek gerekirse ben de ezberletirldigi donemlerde ne demek istedigini hic anlamamistim...Simdi ise her kelimenin ozenle secildigini goruyorum.

 

Blog Listem

Hayattan ve Masallardan Biraz Copyright © 2009 WoodMag is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template